Palasījos
shelly ierakstu un acīs ielēca frāze "Klusībā man liekas, ka visa informācija par rītdienu pavisam skaidri un nepārprotami pastāv jau šodien, tā eksistē kaut vai kā bezgalgaru seku un likumsakarību ķēžu veidā". Tas ir mūžsenais filozofiskais jautājums par tēmu, uz kuru individuālā piedāvātā atbilde tieši korelē ar indivīda cinisma pakāpi un tiecas uz vienu no diviem variantiem 1) mums ir brīvā griba un iespēja 2) visas darbības pagātnē un nākotnē ir iepriekš noteiktas un negrozāmas kaut kādu apstākļu un likumu ietekmē.
Laikam tikai reliģija apgalvo abus, proti, ka viss ir Dieva noteikts un tajā pašā laikā, ka cilvēkam jāizvēlas darīt labu, bet es kā paviršs reliģisko materiālu pētnieks likšu svētos rakstus mierā, jo varbūt tā ir īpatnēja forma kā pateikt, ka Dievs nosaka visu, izņemot cilvēka izvēli, jo viņam baigais pain in the ass ar tik sarežģītām lietām ķēpāties.
Tagad ne tikai filozofi, bet arī zinātņu pārstāvji ķērušies klāt brīvās gribas teorēmām, un matemātiski pierādijuši, ka, ja mums zināmie kvantu mehānikas pieņēmumi ir pareizi, tad cilvēku brīvā griba ir tikai fikcija un patiesībā visuma notikumu virkne ir deterministiska (
http://arxiv.org/abs/quant-ph/0604079). Ko tas varētu nozīmēt mums?
shelly raksta tālāk par nākotnes paredzēšanu: "Viss ir pieejams, ja vien to prot saskatīt, lai gan saskatīt, protams, ir ārkārtīgi grūti, gandrīz neiespējami". Lūk, par šo es arī gribēju parunāt. Pieņemsim, ka mums ir zināmi visi pasaules procesos iesaistītie fizikas likumi un neierobežotas iespējas apstrādāt jebkādus informācijas dadzumus. Tātad, informācijai pielietojot fizikas likumus mēs iegūstam informāciju nākamajā laika vienībā (vienkāršības labad pieņemsim, ka laiks ir diskrēts). Esam nonākuši līdz vienam vienīgam nezināmajam - informācijai. Un šo pašu informāciju iegūt nav gandrīz neiespējami, bet gan pilnīgi neiespējami. Ja mēģināsi prognozēt cukura cenas, būs jāpārbauda milzumdaudz lietu, sākot ar cukurbiešu ražu, benzīna cenām, potenciālo karu kaimiņvalstī vai karantīnu fabrikas strādniekiem infekcijas dēļ. Un, lai to pārbaudītu, būs jābrauc apskatīt dokumenti ar slimības vēstulēm vai jāzvana, jautājot cilvēkiem kuri to zina, kas savukārt radīs ziņkārīgu interesi par taujātāja pastiprinātajām bažām cukura cenu sakarā, kas savukārt var minētās cenas iespaidot, radot baumas un no tām izrietošās darbību virknes. Pat vācot informāciju internetā, tiek patērēta elektrība, radīts siltums, iespaidojot apkārt esošos procesus. Tātad, informāciju iegūt nav iespējams, to neizmainot, kas nozīmē, ka arī pie nosacījuma, ka brīvā izvēle nepastāv, noteikt notikumu secību nav iespējams.
Interesants jautājums, kas šajā brīdī rodas ir - ja eksistētu Dievs, kurš spējīgs nolasīt visu pasaules informāciju, vai Pēcis Kraists, saņēmis šo informāciju pa tiešo no Dieva, būs spējīgs prognozēt notikumus nākotnē? Arī šajā gadījumā atbilde manuprāt ir "nē", jo informācijas nodošanas brīdī tā tiek neatgriezeniski sabojāta. Brīdī, kad Dievs nolasa informāciju, Pēcis to nav vēl saņēmis. Pēcim tiek nodots informācijas stāvoklis, kurā viņš ir nezinošs, kas vairs neatbilst patiesībai pēc informācijas saņemšanas. "Zinošais" Pēcis rīkojas pavisam savādāk, nekā "nezinošais" būtu rīkojies pēc no Dieva informācijas veidotā modeļa Pēča galvā. Piemēram, nezinošais Pēcis būtu sēdējis mājā un dzēris alu, ja Dievs nebūtu nosūtījis informāciju, kas ļautu izsecināt loterijas Superbingo iznākumus. Dodoties pēc loterijas biļetes, Pēcis mijiedarbojas ar cilvēkiem un objektiem, radot pavisam savādāku notikumu ķēdi, nekā tā, kas iznāk, apstrādājot Dieva doto informāciju.
Izskatās, ka tas, kurš mūs uzbūvējis, palicis pie throughass-solution™ - tā vietā, lai izveidotu elastīgu nākotni, uzlicis ierobežojumus, kas neļauj nākotni paredzēt un viss. Ļaudis apmierināti, garlaicīgi nav un dzīve turpinās.
Atvainojos par garumu, diametru un kvalitāti...